Fotografia i filmowanie - Wnetrza i nieruchomości
Informacje i najczęściej zadawane pytania
Do każdej sesji nieruchomości podchodzę indywidualnie, bez standardów i bez rutyny, bo każdy obiekt jest inny, każdy Klient ma inne oczekiwania. Przed sesją rozmawiam z Klientem, potrafię słuchać, ale mam swoje zdanie, wykonuję sesję najlepiej jak tylko można taką sesję wykonać i fotografuję jak dla siebie – jakby to była moja nieruchomość. Dzielę się swoimi doświadczeniami, bo Państwa zdjęcia są moimi zdjęciami.
Jak długo trwa sesja fotograficzna nieruchomości?
Sesja mieszkania trwa około jednej godziny, przy założeniu, że obiekt został posprzątany i przygotowany do zdjęć. Niektóre sesje fotograficzne dużych i szczególnych obiektów wymagają kilku etapów zdjęć, np. ze wzglądu na ograniczenia dostępu, albo zdjęcia wykonywane podczas dnia i nocą, albo ze względu na warunki atmosferyczne.
Jaki jest cennik sesji fotograficznych wnętrz i zdjęć nieruchomości z drona?
Każda sesja fotograficzna jest inna, cena zdjęć zależy od ilości fotografii, od czasu sesji, od wielkości i złożoności obiektu, od czasu poświęconego na postprodukcję oraz od lokalizacji sesji. Orientacyjne i przykładowe ceny znajdzie Państwo w Menu / oferta / cennik. Chętnie podam szczegółową wycenę jeśli napiszecie kilka słów o nieruchomości i o swoich oczekiwaniach.
Czy wystawiasz faktury za sesje nieruchomości?
Tak, prowadzę działalność gospodarczą i wystawiam faktury. Nie jestem płatnikiem VAT. Wszystkie ceny za usługi są cenami brutto.
Czy otrzymam wszystkie zdjęcia z sesji?
Podczas sesji wykonuję bardzo dużo zdjęć, różne perspektywy, kadry pionowe, poziome, różne ogniskowe obiektywu . Podczas postprodukcji wybieram najlepsze ujęcia, najbardziej wartościowe – po prostu perełki – zdjęcia takie jakie oglądacie w moim fotograficznym portfolio i prezentujące nieruchomość w najabrdziej atrakcyjny sposób. Zdjęcia otrzymacie Państwo w pełnej rozdzielczości w ilości zamówionej przed sesją.
Czy pobierasz zaliczkę/zadatek przed sesją? Jaki jest sposób płatności?
Przed sesjami nieruchomości nie pobieram zaliczek – ufam ludziom, zakładam dobre intencje zamawiającego, jeśli ktoś zamawia u mnie sesję to liczę, że odbierze zdjęcia i za te zdjęcia zapłaci. Za wykonane usługi można zapłacić przelewem lub gotówką.
W jakim formacie i w jakiej formie otrzymam zdjęcia?
Zdjęcia przekazuję w formie plików jpg, w rozmiarze minimum 6000 piks (dłuższy bok) i 300 dpi. W większości są to klasyczne kadry prostokątne (proporcje matrycy), niektóre plany zdjęciowe przestawiam jako przycięte prostokąty lub kwadraty. Zdjęcia przesyłam w wersji elektronicznej poprzez serwer Wetransfer lub inną platformę wirtualnego dysku. Mogę umieścić zdjęcia bezpośrednio w chmurze Klienta. Możliwe jest zamówienie zdjęć w formacie: pdf, psd, tiff, możliwe jest zamówienie zdjęć na pendrive, możliwe jest zamówienie odbitek na papierze fotograficznym lub jako wydruki w dużym formacie, możliwe jest zamówienie fotoalbumów. Płyt DVD już raczej nie oferuję.
W jakich godzinach pracujesz? Czy pracujesz w weekendy i święta?
Pracuję 7 dni w tygodniu, w różnych godzinach, takich z optymalnym światłem do wykonania ładnych zdjęć. W święta pracuję, gdy są bardzo pilne tematy i jedyne wolne terminy moich Klientów do wykonania sesji nieruchomości.
Kiedy najlepiej wykonać zdjęcia nieruchomości na zewnątrz?
Zdjęcia nieruchomości na zewnątrz – z poziomu terenu i z wysokości z drona warto wykonać w słoneczny dzień, o takiej porze dnia, gdy najbardziej reprezentacyjna ściana budynku jest dobrze oświetlona bezpośrednio światłem słonecznym i gdy sąsiednie budynki, słupy i drzewa nie rzucają cieni na fotografowaną nieruchomość. Warto przed sesją przyjrzeć się swojej nieruchomości – jaka pora dnia jest najkorzystniejsza dla uzyskania najlepszego efektu na zdjęciach – podczas ustalania terminu sesji z fotografem posiadać już takie informacje. Warto przypomnieć – oczywistą oczywistość, że zimą, późną jesienią i wczesną wiosną dni są krótsze a cienie dłuższe.
O jakiej porze dnia najlepiej fotografować wnętrze mieszkania?
Najlepsze świtało we wnętrzu do sesji fotograficznej to światło dzienne, łagodne i rozproszone. Nie jest korzystne światło słoneczne wpadające bezpośrednio do pomieszczenia, tworząc smugi światła – na ścianach i podłodze (im wcześniejsza pora dnia tym słońce jest niżej na horyzoncie i dłuższe smugi). Są takie pomieszczenia, w których słoneczne smugi dodają wyjątkowego charakteru, a zdjęciom artystycznej formy. Częściowym ograniczeniem ostrego światła słonecznego są firany, żaluzje i rolety. Zasłanianie okien zasłonami lub żaluzjami zewnętrznymi nie rekomenduję. Warto obserwować układ pomieszczeń, stron świata i pory dnia aby wybrać najlepszy wariant do zdjęć. W przypadku domów – pomieszczenia mamy rozlokowane na 4 strony świata – warto wybrać porę dnia z najkorzystniejszym światłem w pomieszczeniach najbardziej reprezentacyjnych – najważniejszych. W celu uzyskania klimatycznych zdjęć szczególnych nieruchomości, z ciekawym oświetleniem wnętrza (np. restauracje, hotele), można wybrać wczesno wieczorną porę dnia lub noc do wykonania zdjęć.
Jaki jest czas oczekiwania na fotografie po zakończeniu sesji?
Czas przygotowania zdjęć zależy od ilości bieżących tematów fotograficznych. Małe sesje fotograficzne są gotowe tego samego dnia lub na drugi dzień albo do trzech dni po zakończeniu sesji. Większe tematy fotograficzne wymagają większego zaangażowania – informuję Klienta o możliwym terminie odbioru zdjęć, ewentualnie uzgadniamy przekazanie zdjęć z sesji w całości lub w częściach.
Jak przygotować nieruchomość do sesji fotograficznej?
Każda nieruchomość i każde wnętrze powinno być przygotowane do zdjęć. Prace porządkowe i podstawowe zabiegi homestagingowe wykonuje Klient przed sesją, uzupełnia lub koryguje fotograf przed sesją i w czasie sesji, a złożone stylizacje wnętrz wykonuje dekorator wnętrz lub architekt. Jak przygotować nieruchomość do sesji? – Kliknij
Czy wykonujesz sesje nieruchomości w różnych częściach Polski?
Małe i duże sesje wnętrz i nieruchomości wykonuję w województwie kujawsko pomorskim. Duże i bardzo duże sesje wykonuję w całej Polsce – dojazd nie ma dla mnie problemu. Realizuję sesje w różnych lokalizacjach dla jednego Klienta np. sieć hoteli, sieć restauracji, inwestycje budowlane dla jednego wykonawcy.
Jakim sprzętem fotografuję nieruchomości?
Najbardziej lubię Klientów, którzy ceniają mój warsztat fotograficzny, moje doświadczenie i moje fotograficzne spojrzenie na nieruchomości i nie pytają o sprzęt, którym fotografuję. A fotografuje pełnoklatkowymi aparatami marki Nikon, lustrzanką i bezlusterkowcem, z matrycami 45mln pikseli, obiektywami o ogniskowej od 14 do 400 mm, nie fotografuję nieruchomości obiektywem typu rybie oko – to nie jest mój styl. Fotografuję i filmuję z wysokości dronem DJI. Filmuję wnętrza przy użyciu stabilizatora DJI RS 2. Fotografuję ze światłem zastanym lub z użyciem lamp błyskowych.